2009. február 26., csütörtök

Ez meg üdítő

Azaz fény az éjszakában

Étrend
Kutatások szerint azokon a területeken, ahol nagyobb számban fordul elő az SM, az étrend gazdag állati zsiradékban, telített zsírsavakban. Különösen szembetűnő, hogy Norvégia szárazföldi területein több az SM-beteg, mint a tengerparton. Az utóbbi övezetben élők kevesebb állati és tejterméket vesznek magukhoz, viszont sokkal több tengeri halat fogyasztanak. Érdekes az is, hogy Japánban igen kis számban fordul elő ez a betegség, ugyanakkor tudjuk, hogy a hagyományos japán konyhának fontos alkotórészei a tenger gyümölcsei, a különféle magvak és a szója. Ezekben az ételekben sok a többszörösen telítetlen zsírsav, így az omega-3 zsírsavak. Az utóbbiak hiánya összefüggésbe hozható a mielinhüvely károsodásával. Mindebből nyilvánvaló, hogy az SM betegeknek érdemes magukhoz venni omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékot, továbbá kiegészíteni azt az omega-6 zsírsavakban ugyancsak bővelkedő lenmagolajjal.

Dr. Roy Swank oregoni orvosprofesszor nevéhez fűződik a speciális SM-diéta kidolgozása és alkalmazása. Eszerint a beteg korlátozza a telített zsír bevitelét max. napi 10 grammra, fogyasszon naponta 40-50 g többszörösen telítetlen olajat (tilos viszont a margarin, a növényi zsiradék és a hidrogénezett olajok), egyen mindennap egy evőkanálnyi tőkehalmájolajat, fogyasszon hetente legalább 3 alkalommal tengeri halat, és más forrásokból is gondoskodjon a fehérjebevitelről (hüvelyesek, gabonafélék, zöldség révén). A bevitt telítetlen zsírsavak hatására az immunrendszer az SM betegek szempontjából kedvező módon működik: az immunválasz úgy módosul, hogy eközben nem jelentkeznek azok a káros mellékhatások, amelyek az immunrendszer működését elnyomó (immunszuppresszor) hatású gyógyszereknél lépnek fel.

Nincs rá klinikai bizonyíték, hogy a gyakori táplálékallergénként ismert glutén és tej fogyasztását is érdemes lenne korlátozni. Ennek ellenére tapasztalatok szerint használ a beteg egészségének, ha sikerül étrendjéből kiiktatni az allergéneket.

A megfelelő étrend kialakításakor azt is célszerű figyelembe venni, hogy az SM-betegek nagy részénél valamilyen felszívódási zavar is fennáll. Ha ezekről tud a beteg, könnyebb megakadályozni a hiányállapotok kialakulását.

Az ezedeti cikk jóval hosszabb. Itt olvastam:

http://www.diagnozis.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=27

Mintha Seignalet-t olvasnám. Bár ez nem meglepő, hiszen diétája kidolgozásakor többek között Swankot is alapul vette. Köszönet Kürti Gábor természetgyógyásznak, aki megosztotta ezt velünk.

Felháborító

Nem is felháborító, mint inkább elkeserítő...

Mivel kisfiam elaludt, gondoltam keresgélek egy kicsit a neten mit írnak a szklerózis multiplexről és a lehetséges "gyógymód"okról. Azért teszem zárójelbe, mert eleddig semmi olyat nem találtam, ami meggyőzött volna. Minden a tüneti kezelésre korlátozódik vagy a betegség hátráltatására, amit az immunrendszer gyengítésével érnek el. Te jó Ég!

Ezt olvasva meg aztán nagyon elkeseredtem :
http://www.informed.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/neuro/ms/?article_hid=118567

Kérdem én : Mért csodálkoznak Magyarországon az orvosok, hogy a SMes betegek java része sokszor kűzd depresszióval? Naná, hogy depressziós lesz, ha azt mondják neki, hogy semmi nem használ igazán. Néhány orvos olyanról nyilatkozik, amiről finoman szólva is gőze sincs: vagy mert elvakult akadémikus vagy ki tudja. Nem is tudom már mit gondoljak.

Mindenesetre megszületett a döntés. Lefordítom Dr. Jean Seignalet könyvét. Nem érdekel mennyi időmbe kerül!

2009. február 25., szerda

Csirkés spenóttekercs vöröslencsével, rizzsel és fokhagymaszósszal


Hozzávalók a tekercshez:
  • 1 csirkemell
  • friss spenótlevelek
  • só (finomítatlan)
  • egészbors
  • oregánó (jobb ha friss, nekem szárított volt)

Elkészítés:

Ehhez egy olyan speciális lábos kell, amelyben zsiradék és víz hozzáadása nélkül sem tapad le vagy ég oda a hús. (Én konkrétan diplomaosztómra kaptam ezekből hármat. Isten áldja érte nagymamámat. Nem hiszem, hogy valaha is lett volna rá pénzem, hogy megvehessem magamnak.) Szóval a csirkemellet megmossuk, majd vékony és kb. 4-5 cm hosszú csíkokra vágjuk. A fűszereket összetröjük egy kőmozsárban és beszórjuk vele a húst. Az edényt kicsit előmelegítjük (lassú tűzön max. 2 perc), beletesszük a husit és lefedjük. Néha ránézünk és megkevergetjük, hogy mindenhol megsüljön. Kb. tíz perc alatt kész. A spenótleveleket megmossuk. A középső erét eltávolítjuk. Majd tekercseket készítünk. Egy tekercshez 3 csík hús és 2-3 levél kell. Fogpiszkálóval rögzítjük és egy hőálló tálba helyezzük. Ráöntjük a húsból kisült levet és még teszünk rá vizet, ha kell. Lefedjük és előmelegített sütőbe tesszük 110 fokra légkeveréssel. Néha meglocsolgatjuk a tekercseket a tálban lévő lével. Kb. 30-40 perc sütési idő elég. Miután kivettük a sütőből, óvatosan szedegesük ki belőle a fogpiszkálókat. A tekercsek egyben fognak maradni.

Hozzávalóka körethez:
  • vöröslencse
  • rizs

Elkészítés:

Mind a vöröslencsét, mind pedig a rizst vízben főzzük meg. :)
Ez tök egyszerűnek tűnik, de nekem nem jött össze. Konkrétan túlfőztem a vöröslencsét. Szóval érdemes a tasakra írt utasításokat követni (bárki bármit mond).

Hozzávalók a fokhagymaszószhoz:
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 tojássárgája
  • fél pohár olivaolaj (extraszűz)
  • (finomítatlan)
Elkészítés:

A fokhagymát egy csipetnyi sóval jól zúzzuk össze egy kőmozsárban. (Fokhagmapaszírozóval is csinálhatjuk.) Fontos, hogy krémszerűvé váljona a fokhagyma. Tegyük az így kapott krémet egy tálkába és adjuk hozzá a tojássárgáját, amit legalább egy órával az elkészítés előtt kell venni a hűtőből, mert különben nem veszi fel az olajat. (Velem félig-meddig ez történt.) Egy hab verővel (nekem fakanállal jobban ment volna) keverjük össze a fokhagymapasztát és a tojássárgáját, majd lassan adagoljuk hozzá - folyamatos kevergetés mellett - az olajat. Elég sűrű, krémes szószt kell kapnunk.
Mindenféle halhoz, grillekhez és zöldségekhez is jól illik.

(Franca Feslikenian, Salsa e Sughi, Gribaudo, Savigliano, 2003 : Salsa Aïoli)

2009. február 22., vasárnap

Vaniliás szójajoghurt

Van nekem egy olyan csodás konyhai felszerlésem, hogy JOHURTKÉSZÍTŐ GÉP! Igaz ezer éves (még szültésem előtt gyártották) és törött is a fedele, amit szigetelő szallaggal és ragasztópisztollyal sikerült rendbe tenni. Mindnesetre kiválóan működik! ( Azért volt törött, mert anyósom bányászta ki az egyik rokona spájzából, ugyanis nem használták. Majd aztán jól megreptette Párizsból és gondolta nem az utas-, hanem a csomagtérben lesz neki a legjobb helye :( Hiába ez az anyós. Néha nem tudni, mit miért csinál. )



Csak 1 liter szója vagy rizstej kell hozzá és 2 dl szójajoghurt. Én most vaniliás szójatejet használtam és natút szójajoghurtot. Jól össze kell keverni a lehűtött hozzávalokat, beletenni a joghurtos poharakba, majd a gépbe, megnyomni a gombot és röpke 5 órát várakozni, majd kivenni, fedőket rá és a hűtőbe tenni (mert melegen ugye azért kevésbé élvezhető).





Szóval röpke 6 óra leforgása alatt igen finom 8 pohár joghurtot tudunk varázsolni. Nagyobbik gyerkőcöm rögtön neki is esett. Imádja!




Mint a mellékelt ábra is mutatja! :)

Körtés diós lepény


Hozzávalók:
  • 4 tojás
  • 8 dkg nádcukor
  • 5 dkg rizsliszt
  • 3 dkg gesztenyeliszt
  • 2 ek. olivaolaj (extra szűz)
  • fél citrom leve és reszelt héja
  • 1 körte
  • 1 maroknyi dióbél

Elkészítés:

A tojások sárgáját 6 dkg cukorral, a citrom levével és reszelt héjával habosra keverjük. A fehérjéket a maradék cukorral habbá verjük. A hab egy részét a kikevert tojássárgájához adjuk, szórunk rá a lisztből és könnyedén elkeverjük. Ezt a műveletet ismételjük, míg mindent össze nem kevertünk. A tészta felületén szétöntjük a szobahőmérsékletű olajat és óvatosan belekeverjük a tésztába. Kiolajozott és lisztezett tortasütőbe öntjük és 110 fokra előmelegített sütőbe tesszük légkeveréssel. (A tészta max. 2 centi magasan legyen a formában.)
A körtét meghámozzuk és vékonyan felszeleteljük, a diót pedig durvára törjük.
Kb. 10 perc, negyed óra sütés után a tésztát kivesszük. Ráhelyezzük a körtét és megszórjuk a dióval. Visszatesszük 40-45 percre. Majd megint kivesszük és megszórjuk egy kevés nádcukorral. Visszatesszük a sütőbe még kb. negyed órára, továbbra is 110 fokon, de ezúttal grillezésre.
Mielőtt végleg kivennénk, azért végezzünk tűpróbát.

Az általam sütött lepényben 5 tojásfehérje volt, mert ott árválkodott egy a hűtőben, mivel aznap készítettem fokhagyma szószt, amibe csak a sárgája kellett. Így aztán porhanyósabb lett kicsit, mint vártam, de nagyon-nagyon finom. Bár a fiam csak a gyümölcsöt és a diót ette le a tetejéről, én két szeletet ettem, a férjem meg megette a fiam maradékát (mint szokásos) és az összes többit. Azaz befalta a lepény 3/4-ét!

2009. február 20., péntek

Tojásos nokedli, fejes saláta, vinegrette


Hozzávalók a nokedlihez:
  • 1,5 bögre rizslizst
  • 1 bögre sárgaborsóliszt
  • 2 db tojás (+ 2 tojás)
  • só (finomítatlan)
  • 2 ek. olivaolaj (extraszűz)
  • víz

Elkészítés:

Két tojást keverjünk össze a sóval és az olajjal, majd keverjük hozzá apránként a két féle lisztet és higítsuk vízzel, amikor szükséges. Kissé nyúlós, folyós állagú tésztát készítünk. Vizet forralunk. Teszünk bele egy kevés sót és olajat és beleszaggatjuk a tésztát egy nokedliszaggató segítségével. (Még anno kanállal is ment, de evvel a tésztával ez nem működik, mert - FIGYELEM - jóval hamarabb készre fő, mint búzalisztből (max. 2-3 perc) és ha túl sokáig főzzük utána összeragad majd a tészta és egy hatalmas csomós izét kapunk. Brrrrrrrr.)
Egy másik lábosba teszünk egy kevés olivaolajat és abba szedjük ki a tésztát, amit szépen megkevergetünk, hogy ne ragadjon össze. (Én két részletben szoktam szaggatni a nokedlit, pont a rövid főzési idő miatt.)
Ha kiszaggatuk az összes tésztát, föltesszük a tűzhelyre és egy kicsit átmelegítjük, mielőtt ráütnénk és hozzákavarnánk a másik két felvert tojást.

Hozzávalók a Vinegrette-hez (saláta dressing):
  • 1 tk. francia mustár (mert nincs benne cukor uh. fontos, hogy valódi fr. mustár legyen)
  • 1 ek. ecet (bor-, alma-, málna-, balzsam-)
  • 3-4 ek. extra szűz olivaolaj (attól fűggően milyen savanyúan szeretjük)
  • só (finomítatlan)
  • bors

Elkészítés:

A mustárt egy tálában az ecethez keverjük, majd hozzákeverjük (elég erős mozdulatokkal) az olajat, hogy egy homogén öntetet kapjunk. Végül sózzuk, borsozzuk (és adhatunk hozzá egyéb fűszereket, ízlés szerint.)
Végül a megmosott (esetemben felcsíkozott) salátára öntjük.

2009. február 19., csütörtök

Mézes chili szósz


Hozzávalók:
  • 1 pici erőspaprika
  • 2 tk méz
  • fél bögre paradicsom szósz (nem sűrített)
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • só (finomítatlan)
  • oregánó
Elkészítés:

A paprikát és a fokhagymát jól aprítsuk és zúzzuk össze a sóval. Adjuk hozzá a paradicsomszószt, majd keverjük hozzá a mézet. (Én meg szoktam langyosítani a szószt és úgy olvasztom bele a mézet, mert könnyebb elkeverni, ha pl. kikristályosodott.) A végén adjunk hozzá egy csipet szárított oregánót.
Én hidegen szoktam a szószt tálalni, de langyosan sem rossz (csak jobban csíp).

2009. február 17., kedd

Gyümölcsös quinoa

Hozzávalók:

  • 100 gr quinoa
  • 2 körte
  • 1 citrom
  • 50 gr mazsola
  • 1 vaniliarúd
  • 1 tk. őrölt fahéj
  • 2 ek. méz

Elkésztítés:

Facsarjuk ki a citrom levét. Hámozzuk meg és kockázzuk fel a körtét. Tegyük 60 cl hideg vízbe a felaprózott körtét, a citromlevet, a quinoát, a mazsolát, a vaníliát (amit előzőleg hosszában fölvágunk) és a fahéjat. Tegyük tűzre és forraljuk föl, majd forrás után enyhe tűzön rotyogtassuk kb. 15 percig. A főzőidő végén keverjük hozzá a mézet, amíg teljesen bele nem olvad.
Melegen és langyosan is finom.

A gyümölcsöket persze tetszés szerint variálhatjuk: 2 alma, 1 alma és 1 körte, 1 alma és 1 banán, ... Ugyanígy, a mazsola helyett tehetünk bele diót, mogyorót, ... A fahéjat is helyettesíthetjük kardamommal vagy egy csipetnyi gyömbérel. Ízlésvilág kérdése.

Fotóm nincs, mert férjem már rég nem csinált ilyet, mivel reggelire szokta enni és olyannkor rohan a munkába. Véletlenül sem kelne föl kicsivel előbb, hogy reggelit készítsen magának. Én nem eszem reggel, uh. ilyenkor nem főzőcskézek.

2009. február 16., hétfő

A Seignalet diéta alapjai

1. Állati tej (tehén, kecske,juh) és az abból készült termékek (vaj, sajt, krém, joghurt, fagylalt, ...) elhagyása.
2. Módosított cereáliák (búza, kukorica, rozs, zab, árpa) kizárása a nem módosított cereáliák javára (rizs, hajdina, szezám,...)
3. Az ételeket vagy nyersen vagy 110 fok alatt elkészítve fogyasszuk.
4. A melegen sajtolt és/vagy hevített olajok kizárása, a hidegen sajtolt (szűz) olajak javára.
5. Finomítatlan só és cukor fogyasztása, lehetőleg biológiai gazdálkodásból, mivel kevesebb mérgező anyagot tartalmaznak.
6. Vitaminok és ásványi anyagok étrendkiegészítésként. (Persze ehhez orvosi felügyelet szükségeltetnék és mivel idehaza nem valószínű, hogy találunk orvost hozzá...)

Ez egy minőségi (nem mennyiségi) diéta. Nem arról van szó, hogy valamit valamivel behelyettesítünk, hanem étkezési szokásaink átalakításáról.

Zöldbors szósz


Hozzávalók:

  • 1 púpozott tk egész zöldbors
  • só (finomítatlan)
  • olivaolaj (hideg elsősajtolású)
  • 100 ml rizstejszín
Elkészítés:

A zöldborsot és a sót kőmozsárban összezúzzuk. Olivaolajat adagolunk hozzá finoman, miközben folytatjuk a műveletet. A végén hozzákeverjük a rizstejszínt (lehet szójatejszín is csak akkor hígabb lesz).
Szoktam beletenni friss bazsalikomot is, de érthető okokból az most épp nincs a kertben.

2009. február 15., vasárnap

Citrons confits


Hozzávalók:
  • 3 citrom
  • 1 db gyömbér
  • 1 hagyma
  • 3 hegyes erős zöldpaprika (pici)
  • 2 tk olivaolaj
Elkészítés:

Mossuk meg jól a citromot és a héjával együtt szeleteljük vékony csíkokra. A gyömbért és a paprikát egy csipetnyi sóval (finomítatlan és lehetőleg tengeri) zúzzuk péppé egy kőmozsárban. A vékonyra vágott hagymát keverjük a citromhoz. Adjuk hozzá a gyömbért az erőspaprikát és az olajat. Jól keverjük össze. Kostóljuk meg, hogy korrigálhassunk. Lehet, hogy elkél még egy kis só. Felhasználás előtt legalább fél órát hagyjuk érni hűtőszekrényben.

Remekül illik halételek mellé, de húsokhoz sem rossz.

Rizses rakott


Hozzávalók:
  • 2 bögre rizs
  • 30-40 dkg vajbab
  • 2-3 hekkfilé
  • citromsavanyú (citrons confits)
  • combava ("majdnem"zöldcitrom)
  • bors
  • kakukkfű
  • mustármag

Elkészítés:

Főzzük meg a rizst 1,5szeres sós vízben. Pároljuk meg a halat vízgőzben. Főzzük meg a babot forró vízben.
Kenjünk ki egy tálat olivaolajjal és rétegesen tegyük bele a hozzávalókat. Kezdjük a rizzsel, aztán a bab, a fűszerkeverék (só-bors-mustármag-kakukkfű kőmozsárban összetörve), hal , citromsavanyú,... Egy réteg rizzsel zárjuk a sort és lefedve tegyük előmelegített sütőbe 110 fokra (légkeveréssel). Max. 30 perc alatt összeérnek az ízek.
Tálalás előtt reszeljünk rá zöldcitrom héjat.


Párolt hekk, hajdina és bechamel

A tegnapelőtti vacsi igen egyszerű volt de annál laktatóbb. Fotót nem csináltam, mert nem volt kedvem kreatívkodni a terítésnél.

Hozzávalók (2 személyre) :
  • 1 bögre hajdina
  • 2-3 hekk filé
  • kb. 2 dl szójatej
  • rizsliszt
  • bors

Elkészítés:

Kétszeres sós (finomítatlan só) vízben tegyétek föl főni a hajdinát. Ha elpárolgott minden víz róla, akkor kész. Párolóbetét segítségével pároljátok meg a halat. Közben tegyétek föl a szójatejet a sóval és a tört borssal (én zöldborsot használtam) főni, ha forr, sűrétsétek tejszín állagúra a rizsliszttel.

Még finomabb, ha tálaláskor egy kevés frissen facsart citromlével megöntözitek a halat.

2009. február 12., csütörtök

Mandulás piskóta

A feketeerdő torta tésztája adta az ötletet. Már kezdtem egy kicsit megunni a kakaós piskótát. Gondoltam variálok.


Hozzávalók:
4 egész tojás
100 gr nádcukor
80 gr rizsliszt
20 gr gesztenyeliszt (v. sárgaborsóliszt)
40 gr mandulabél
2-3 kocka étcsokoládé


Elkészítés:

A tojások sárgáját elválasztjuk a fehérjéktől. Ez utóbbit kemény habbá verjük. A sárgáját a cukorral habosra keverjük. A mandulát apróra törjük és összekeverjük a 2 féle liszttel majd apránként a tojássárgájához keverjük. Utána finoman beledolgozzuk a masszába egy spatula segítségével a tojásfehérje habot. Egy tortasütőt enyhén megkenünk kevés olivaolajjal és beszórjuk rízsliszttel. Beleöntjük a tésztát és előmelegített sütőbe 110 fokra betesszük. Lereszeljük az étcsokit. Kb. 10 perc sütés után meghintjük vele e piskótát, és visszatesszük még kb. 30 percre a sütőbe.

Jó étvágyat!

Ez a 40 perc sütési idő légkeveréses sütőre vonatkozik. Ha ilyen funkció nincs, kicsit tovább tart a sütés. Az olivaolaj pedig (mégha igen minimális mennyiséget használunk is), mindenképpen első és hideg sajtolásból származzon. Az olivaolaj egyébként igen jó ilyen sütési célokra, mert elég rezisztens a hővel szemben így nem termelődnek káros anyagok belőle sütés közben.

2009. február 11., szerda

Tettem egy új felfedezést

Most - így újraolvasgatva Seignalet könyvét - rábukkantam egy igencsak nem elhanyagolható részletre, mellyel sok időt és energiát spórolhattam volna meg magamnak. Állítólag nem baj, ha a termékben, amit meg szeretnén vásárolni kukorica- vagy búzakeményítő van, mert igen elhanyagolható mértékben van bennük.
Én azért megnézem továbbra is, de néha tényleg lehetetlenség olyat találni, amiben nincsen. Ráadásula férjem szójaszósz fügő. Abban pedig mindig van. Eddig is ette és még nem vettük észre, hogy ez befolyásolta volna az étrend hathatósságát.
Tévedések elkerülése végett pedig megjegyzem, nem feltétlenül drágább így enni. Mi heti kétszer járunk piacra. Jól megrakodva térünk haza. Én zöldséget, gyümölcsöt és húsárút (legyen szó felvágottakról vagy hentesárúról) ezer éve nem vettem boltban. Általában 3 és 5ezer forint között hagyok ott a piacon és minden nap főzök. Van, hogy kétszer is. A párom - noha nem látszik rajta - rengeteget eszik. Én még most is csak ámulok és bámulok, hogy hogy fér bele annyi... És mi lesz vele?
Ami meg a «tej»termékeket illeti. Én már tök jól kitapasztaltam, mikor-hol-mit lehet elfogatható áron beszerezni. Ez gondolom minden városban más lehet és egyéni felfedezőtúra szükségeltetik hozzá. De a szója- és rizstejet általában a DMben veszem. Eddig még mindig ott volt a legolcsóbb.

Hippokrátesz

Így fogalmaz Seignalet a táplálkozásról. Meggyőződésem ugyanaz, ami Hippokráteszé is: «Az ételed legyen egyetlen gyógyszered.» («Que ton aliment soit ton seul médicament.»)

Úgy gondolom ezzel meg is válaszolta, mért kezdett el a táplálkozással foglalkozni az orvostudomány keretein belül és mért gondolja úgy, hogy kevés hangsúlyt fektetnek a mai orvostudományban az étkezés minőségére. Javaslata nem egy mennyiségi, hanem egy minőségi diéta.

2009. február 6., péntek

A hipotoxikus diétáról

Ez az étrend annyira nem is nehéz, mint első olvasatra tűnik. Nagyon sokmindent lehet enni, ha odafigyelünk az elkészítési módra. Lehetőleg vízgőzben párolva (amihez elég egy sima a kereskedelemben - most üzletláncot azért nem írok - kapható főzőbetét, amit majdnem minden láboshoz lehet adaptálni). A lábos aljába kell önteni egy kevés vizet, beletenni a szűrőt, ráhelyezni a párolni kivánt ételt (zöldséget, húst, halat, nyerskolbászt...) lefednni és megvárni míg kész lesz. Köretnek lehet enni rízst, quinoát, hajdinát, kölest (krumlit naná). Persze nem pirongatunk meg semmit olajon, hanem csak (sós) vízben megfőzzük.
Ha sütőben készítünk vmit azt 110 fokon tegyük. Az a legjobb, ha légkveréses a sütő, mert akkor gyorsabban elkészül az étel. Ha gáztűzhely van otthon a 3as fokozatnál nem szabad feljebb emelni.
Két leghasznosabb konyhai kellékem (persze a remek villanysütőmön kivül) a rízsfőzőm (itthon is kínai boltokban már láttam) és a párólóbetét.
Ha krémes ételt, szószokat szertnénk készíteni a hús, zöldségek, gomba levét lehet sűríteni rízsliszttel vagy sárgaborsó liszttel. Ha tejszínes állagút karunk, akkor szójatejet vagy rízsejet kell adni a szószhoz és aztán sűríteni. De ha igazán a tejszínre emlékeztető dolgot szeretnénk, akkor jöhet a szója- vagy rízstejszín (vagy ugyanezekből joghurt) használata. De ez utóbbiaknál nagyon meg kell nézni mit vesz meg az ember, mert lehet, hogy búza- vagy kukoricakeményítőt tartalmaz és azok viszont a tiltott élelmiszerek listáján vannak.
Levesket lehet dögivel készíteni, itt is az elkészítési mód csak a fontos. Van sok kipróbált receptem, majd szépen lassan felkerülnek ide.
És végül, de nem utolsó sorban, mindent szabad, ami nincs a tiltott élelmiszerek listáján csak arra kell ügyelni, hogy a nem ajánlott élelmiszreket ne fogyasszuk rendszeresen.

2009. február 2., hétfő

Spenótos köles tofuval


Hozzávalók:
  • kb. fél kiló spenót
  • 1 bögre köles
  • 10 dkg tofu
  • finomítatlan tengeri só
  • tört színes bors
  • 1,5 dl szójatej
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 1 tk. francia mustár

Elkészítés:
Főzzétek puhára a kölest 2,5szeres sós vízben. Közben egy lábosban lassú tűzön engedjétek föl a spenótot. (Friss spenótból biztos finomabb, de az most épp nem volt itthon.) Ha már elkezdett finoman rotyogni, adjátok hozzá a tört fokhagymát, sót és borsot ízlés serint, valamint a mustárt. Nyomkodjátok össze egy tálkában a felkockázott tofut. (Én krumplitörővel szoktam, de villával sem tart sokkal tovább.) Ha már illatozik a fokhagyma, keverjétek bele a spenótkrémbe a tofu kb. 2/3át. Ha jól elkevertétek, dolgozzátok bele kis adagonként a kölest is. Tálaláskor szórjátok rá a maradék tofut.