2009. április 30., csütörtök

Petrezselymes krumli

A világ legegyszerűbb dolga...

Hozzávalók:
  • krumli
  • petrezselyem
  • olaj (első, hideg sajtolásból)
Én négyünknek (2 felnőtt, 1 három és fél éves és egy 9 és fél hónapos) kb. 70 dkg krumpliból és 4 szár petrezselyemből készítettem lenolajjal.

Elkészítés:

A krumplit meghámozzuk, fölkockázzuk és vizgőz fölött megpároljuk. A petrezselymet fölaprítjuk, majd kőmozsárban az olajat apránként adagolva összezuzzuk. Ha kész a krumpli kiszedjük egy tálalótálba és összekeverjük a petrezselymes olajjal. Hmmm.

Én apró újkrumplit vagy rózsakrumplit szoktam csak használni. Jó ha megérdeklődjük a piacon, hogy az adott krumlit inkább sütéshez vagy főzéshez ajánlják.

2009. április 29., szerda

Paradicsomos padlizsán csirkemellel

Ezt a receptet már egy jó ideje készülök föltenni ide. Kb. másfél hete barátaink voltak nálunk vendégségben, arra az alkalomra készítettem és egy falat nem sok annyi sem maradt. A padlizsán amúgy is nagy kedvencem és örömmel konstatáltam a piacon, hogy végre újra itt van, hát még paradicsommal kombinálva. Bár ez utóbbinak sajnos még nincs szezonja...

Hozzávalók:
  • fél csirkemell
  • 1 közepes padlizsán
  • 2 mk szines bors
  • 1 mk fokhagyma granulátum
  • 1mk koriander
  • 2 mk oregánó
  • 3-4 mk bazsalikom
  • 1 konzerv darabolt paradicsom
  • 3 ek sűrített paradicsom
  • (finomítatlan)
Elkészítés:

A húst apró vékony csíkokra vágjuk és föltesszük alacsony hőfokon, fedő alatt, tapadásgátló lábosban. Míg a hús levet ereszt a padlizsánk kb 1 centis szeletekre vágjuk, szétterítjük, megsózzuk. Ha elkezd "izzadni" papírtörlővel felitatjuk, megfordítjuk a szeleteket és ugyanezt a műveletet hajtjuk végre a másik oldalon is. Felkockázzuk és a csirkéhez adjuk. Ha a padlizsán is kezd főni, hozzáadjuk az előzőleg összeőrölt vagy kőmozsárban összetört fűszereket (a bazsalikom kivételével). Amint illatozni kezd hozzáadjuk a paradicsomkonzervet és a sűrített paradicsomot. Én tettem hozzá kevés vizet (1,5-2 dl) is, de ez attól függ mennyi levet engedett a hús és a padlizsán és hogy mennyire sűrű szószt szeretnénk. Végül hozzáadjuk a baszalikomot is és kész.
Nálunk hajdinás rizzsel került asztalra. 1/4 rész hajdinát főzetem össze 3/4 rész rizzsel. A hajdina íze nekem magában erős, de rizzsel együtt nagyon kedvelem.

Akinek nincs ilyen csodalábosa vagy előzőleg bepácolja a húst a megadott fűszerekkel készített páclében és megpárolja, mielőtt összefőzné a padlizsánnal, vagy kevés vízben főzi és utána a receptet követi. Nem próbáltam még a pácos megoldást, mert nincs rá szükségem (amúgy meg nem is tudok ennyire előre gondolkodni, tervezni), hála nagymamámnak és a csodalábosainak. Ha főzzük a húst, ügyeljünk rá, hogy ne lobogjon a víz, épphogy csak forrjon finoman és azt se sokáig.

2009. április 25., szombat

Hú de rohadtul dühös vagyok!

Kiváncsi vagyok miért is tűntek el az oldalsávból a "Bolog,amiket olvasok" a"Seignalet diéta" különböző nyelveken és a "Nyers ételek" ??? Most szembesültem vele :(

Ha valaki tudja mi a teendő ne kiméljen!

2009. április 22., szerda

Mandulás bonbon

Na hát igen, eredetileg marcipánnak indult, csaképp szerintem neméppen lett olyan az íze viszont már kétszer készítettem és eddig mindenkinek ízlett. Szerintem karácsonykor ez kerül majd a fára szaloncukor gyanánt.

Hozzávalók:
  • 20 dkg mandula
  • 15 dkg nádporcukor
  • 15 dk étcsokoládé (tej- és hidrogénezett olaj mentes)

Elkészítés:

A mandulát finomra daráljuk, összekeverjük a cukorral és egy kevés víz (max. egy kávés csésze) hozzáadásával gyurmaszerű masszát készítünk. Mokkáskanál segítségével bonbonokat formázunk. Az étszokoládét vízgőz felett megolvasztjuk és bevonjuk vele villával a "marcipánt". A masszát ízesíthetjük is fahéjjal, vaniliával. Én speciel fél mokkáskanál "fleur d'oranger" aromát tettem bele.

2009. április 20., hétfő

Tavaszi tekercs

Rendkívül egyszerű és nagyon finom. Én így elsőre csak 8-10 tekercset készítettem. Amúgy kettőnknek elég volt ennyi is, mert salátát is tálaltam hozzá. A gyereknek - mint előre sejtettem - nem volt affinitása megkostólni.

Hozzávalók:
  • rizspapir lapok
  • főtt rizs
  • fejessaláta
  • sárgarépa
  • hal
Elkészítés:

A sárgarépát vékony kb. 4-5 centis csíkokra vágjuk. A halat és a sárgarépát megpároljuk. A fejessaláta középső édes apró leveleit használjuk a tekercsbe. A rizspapírlapokat 1-2 másodpercre langyos vízbe mártjuk, majd egy deszkára tesszük és felitatjuk róla konyharuhával a felesleges vizet. A közepébe szépen elrendezünk egy kevés rizst, sárgarépát, halat és salátát. Alsó felét fölhajtjuk, majd a két oldalát is és szorosan összetekerjük.
Lényegében bármilyen zöldséggel készíthető és szoktak bele darált húst is tenni, valamint a rizs helyett üvegtésztát.
Mi így ettük, de olajban is ki lehet sütni csak akkor "nem"-nek hívják és persze mivel a Seignalet diéta tiltja az olajban sütést, nálunk ez nem lehetséges.

Mézes chiliszósszal tálaltam.

A rizspapírlapokat nem olyan egyszerű használni, de nem is olyan nagy ördöngősség. Részletes leírást lehet találni Chili és Vanilia blogján.

2009. április 16., csütörtök

Nem mintha nem várakozna legalább egy tucat recept...

Nem, nem vagyok lusta, csak éppen most más éppen fontosabb dolgokkal vagyok elfoglalva. Rengeteg recept várakozik és mire eljutok addig, hogy ide bejegyezzem valószínűleg a felére sem fogok emlékezni, vagy elgalábbis nem pontosan.
Már vagy egy hete azon vagyok, hogy feltöltöm az elemeket a fényképezőgéphez, de az is mindig elmarad. Jelzem azt sem tudom hol van az elemtöltő, mert a húsvéti családlátogatásos pesti út óta még nem sikerült kipakolnom...
Előtte párom elvolt Franciaországban turnézni a zenekarral. Majd egy hetet volt távol. Mióta ismerjük egymást két napnál hosszabb időre (azt is csak egyszer) még nem váltunk el egymástól. Féltem egy kicsit, vagyis pontosabban fogalmazva féltettem. Lehet nevetségesen hangzik, de izgultam vajon mit fog enni. Sürögtem-forogtam is a konyhában rendesen az indulás napján. Megsütöttem egy adag (azaz 16 darab) meggyes-diós muffint és csináltam aszaltgyümölcs golyócskákak lenmagbundában. Vicces, hogy édességeket gyártottam, de tudom milyen, főleg ha utazik. És volt még ott étcsokoládé, mézes szezámszelet, friss gyümölcsök és zöldségek, no meg főtt tojás. Tudom, tudom, a főtt tojás nem ajánlott... Természetesen elcsomagolásra került a rizsfőző úgy másfél kiló rizs kiséretében és egy fél üveg hideg sajtolású olivaolaj, valamint finomítatlan só és barnacukor. Szerencsére útközben megpihentek egy kicsit apósoméknál Franche-Comtéban és újratankolt, Bordeauxban meg már volt ideje és lehetősége bevásárolni. Teljesen fölösleges volt izgulni.
És mi a pláne? Egy jókora szatyornyi sajtot hozott nekem ajándékba. Nem tudom hogy képes rá, főleg francia lévén, hogy ő nem eszik sajtot és nekiáll nekem válogatni. Ráadásul ugyanaz a kedvenc sajtunk: Comte. Rendkívül büszke vagyok Rá!
Szóval mint mondtam izgalmam az étrendjét illetően alaptalannak bizonyult. Viszont Emil (a nagyobbik fiam) nehezen viselte apja távollétét. Jött ugyan Nagyi és Gabi a hugom is. Így nem is tűnt annyira fel, hogy Apa ennyire hiányzik. Ámde mindketten hazamentek vasárnap délután és párom hétfőn délutánra volt várható. Én már egész vasárnap éreztem, hogy lóg valami a levegőven. Kiscsibém egész nap szontyoli volt, lebiggyesztett ajkakkal reagált mindenre. Hát meg is jött a vihar. Anyukám és hugom távozása után az ölemben üldögélt és én kissé melegnek éreztem. Lázmérőztünk. 38,6. Nem a világ vége, ettől sokkal magasabb láza szokott lenni általában, amikor beteg. Azért adtam lázcsillapítót lefekvés előtt. A kicsi kivételesen nem ébredt föl éjszaka, egy hete először. Nyöszörgést hallottam a gyerekszobából, bementem hát megnézni mi lehet. Emil rángatózott tetőtől talpig, mintha vacogna és nagyon melegnek éreztem. Általában könnyen pánikba esem (mióta anya vagyok), de most tudtam ezt nem tehetem. Egyedül vagyok. Kiemeltem az ágyból, lázat mértünk, 39,1. Még mindig messze nem annyi, mint amiket tud produkálni. De annak ellenére, hogy ilyen még nem fordult elő, tudtam, lázgörccsel állunk szemben. Nem volt időm utánanézni mi a teendő. Cselekednem kellett és gyorsan. Kapott egy antipiretikus végbélkúpot és ringattam, nyugtattam, közben beszéltem hozzá, beszélgettem vele. Szerencsére teljesen magánál volt és a görcs is alábbhagyott, majd elmúlt. Ivott egy kicsit és visszafektettem az ágyába. Az ijedségtől zokogtam vagy fél órát. Eldöntöttem nem alszom, vigyázok Rá. Hajnal 2 magasságában nem bírtam tovább, de képetlen voltam magára hagyni. Befeküdtem hát mellé és együtt aludtunk. Barnabé egész éjjel meg sem moccant. Mintha tudta volna, hogy Emilnek azon az éjjelen nagyon nagy szüksége van rám. Reggel még mindig lázas volt, 38,9. Kapott megint lázcsillapítót és mentünk a dokihoz. Hihetetlenül jól viselkedett, türelmes volt és szófogadó: egy angyal. Késésben volt a dokinéni, pedig időpontra mentünk. Akárhogy vizsgálta is a gyereket, semmit sem talált. Lázat mért és mivel még mindig nem ment lejebb, jött a szuri. Még csecsemőnek sem láttam így sírni szuritól, a szívem szakadt belé. De a kis Hős hamar megnyugodott. Hazajöttünk, nagyot aludt és a láza is lement.
Délután pedig Apa is hazajött...

2009. április 1., szerda

Spenótos risotto

Hozzávalók:
  • egy jó maroknyi spenótlevél
  • 200 ml sűrített paradicsom
  • 100 ml rizstejszín
  • 100 ml víz
  • (finomítatlan)
  • bors
  • fokhagyma
  • 2 ek lenmag
  • 1,5-2 bögre rizs
Elkészítés:

A rizst másfélszeres vízben megfőzzük. Én mindig jázmin rizst szoktam használni, amit Bp.en veszek a Rákóczi téri kínaiban.
A lenmagot betesszük egy lábosba és föletsszük fedő alatt lassú tűzre. (Én megint a letapadás mentes lábosomat használtam.) A megmosott, kierezett spenótot csíkokra vágjuk és rádobjuk a lenmagra. Megfonnyasztjuk. (Ha nincs letapadás mentes lábosunk, akkor itt tehetünk alá 1-2 evőkanál vizet.) Ráöntjük a sűrítet paradicsomot, majd a vizet és a rizstejszínt. Sóval, borsal ízesítjük és ha elkezd rotyogni beletesszük a fokhagymát is paszírozva. Én 4-5 gerezdet szoktam, mert nagyon szeretem a fokhagymát. Apránként hozzákeverjük a főtt rizst, csak annyit, amennyit a szósz felvesz.

Ha szójatejszínt használunk, akkor kellhet bele még egy teáskanál méz is.